Генеральна Асамблея Міжнародної асоціації позашкільної освіти

17–19.04.2019 р. у м. Кропивницькому відбулась Генеральна Асамблея Міжнародної асоціації позашкільної освіти.

Понад 300 учасників із різних областей України – Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Луганської, Одеської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Чернігівської тощо та м. Києва зібралися на Кіровоградщині у м. Кропивницькому, щоб презентувати досягнення і перспективи розвитку позашкільної освіти.

Організаторами виступили Міжнародна асоціація позашкільної освіти, Міністерство освіти і науки України, Управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА, Комунальний позашкільний навчальний заклад «Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості», Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, кафедра позашкільної освіти ІПФ НПУ імені М. П. Драгоманова, науково-дослідна лабораторія теорії та методики позашкільної освіти НПУ імені М. П. Драгоманова та ін.

Основною метою Генеральної Асамблеї стало багатостороннє обговорення і презентація сьогодення і майбутнього позашкільної освіти, вибори органів управління Міжнародної асоціації позашкільної освіти на новий період.

У рамках Генеральної асамблеї відбулася низка важливих подій і заходів:

 • ІІ Загальні Збори Міжнародної асоціації позашкільної освіти.
 • XXIV Всеукраїнський фестиваль дитячої творчості, присвячений Всесвітньому Дню Землі.
 • Зустрічі з представниками влади і громадськості.
 • Екскурсії до обласних закладів позашкільної освіти.
 • Презентація спільного мистецького проекту.
 • Культурна програма.

ОФІЦІЙНЕ ВІДКРИТТЯ 

Церемонія відкриття Генеральної асамблеї і XXIV Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості, присвяченого Всесвітньому Дню Землі проходила у Кіровоградському академічному українському музично-драматичному театрі ім. М. Л. Кропивницького.

З вітальним словом до учасників заходу звернулися голова Кіровоградської обласної ради Чорноіваненко Олександр Анатолійович; перший заступник голови Кіровоградської ОДА Коваленко Сергій Петрович; президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти Биковська Олена Володимирівна; директор Національного еколого-натуралістичного центру Вербицький Володимир Валентинович.

Виступаючи звернули увагу на важливості державно-громадського управління у галузі позашкільної освіти, підтримці позашкільної освіти, закладів позашкільної освіти на місцях, особливо в умовах децентралізації.

«Надзвичайно важливим на сьогодні є інвестиції у майбутнє – інвестиції у наших українських дітей. – зазначила Олена Биковська.

Позашкільна освіта – освіта розвитку здібностей кожної особистості з дитинства.

Позашкілля має вагомий вплив і через навчання, виховання, розвиток і соціалізацію у закладах позашкільної освіти забезпечує опанування видами творчості, дозвілля, пізнання.

Отже, позашкільна освіта – це і організація вільного часу дітей, забезпечення їх змістовним дозвіллям, і розвиток творчої особистості, і робота з обдарованими та талановитими дітьми, і допрофесійна підготовка учнів, і профілактика дитячої злочинності, негативних проявів, булінгу та багато іншого.

Україна починається з кожного з нас.

З наших думок, слів, дій.

З наших мрій. Йдіть за мрією!».

На сцені театру діти дарували свої таланти і показували здібності, які вони розкрили, навчаючись у закладах позашкільної освіти.

Надзвичайно приємною і зворушливою стала зустріч трьох поколінь-позашкільників.

ІІ Загальні Збори Міжнародної асоціації позашкільної освіти

ІІ Загальні Збори Міжнародної асоціації позашкільної освіти проводилися у Кіровоградській регіональній торгово-промисловій палаті під головуванням члена правління Міжнародної асоціації позашкільної освіти, керівника Кіровоградського відділення МАПО, директора Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості Суркової Ганни Павлівни.

Кіровоградщина – область, яка є однією з прикладів державно-громадського управління у галузі позашкільної освіти.

З вітальним словом до учасників засідання звернувся народний депутат України Горбунов Олександр Володимирович, який відзначив важливу роль позашкільної освіти у вихованні підростаючого покоління, увагу Верховної Ради України до законодавчого забезпечення системи позашкільної освіти.

Начальник управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації Таборанський Володимир Петрович зосередив увагу учасників засідання на питаннях освіти Кіровоградщини, у тому числі стані та перспективах розвитку системи позашкільної освіти.

Президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти Биковська Олена Володимирівна представила звіт про діяльність асоціації за 2016-2019 рр., основні організаційно-історичні питання.

Міжнародна асоціація позашкільної освіти (МАПО) як громадська організація об’єднала представників закладів позашкільної і вищої освіти, вчених, батьківську громадськість, практиків освіти України та інших держав світу навколо захисту прав та інтересів на позашкільну освіту.

Місією асоціації стала консолідація суспільства у забезпеченні якості і доступності позашкільної освіти.

Кожна дитина, де б вона не народилася – у великому місті чи маленькому містечку – мала б можливість здобувати позашкільну освіту, навчатися у закладі позашкільної освіти.

Міжнародна асоціація позашкільної освіти як громадська організація була заснована 25.11.2015 р.

Перші Загальні збори проводилися у 2016 р. у м. Києві. Час довів важливу роль професійних асоціацій, громадськості у формуванні та реалізації державної політики, зокрема у галузі позашкільної освіти.

Завдяки наполегливій самовідданій праці членів МАПО асоціація пройшла шлях від створення до визнання.

Кредо Асоціації: «Позашкілля – разом ми сила».

За попередні 3 роки членами Міжнародної асоціації позашкільної освіти проведена потужна організаційна, лобістська, нормотворча, інформаційна, освітня діяльність. Серед основних результатів діяльності МАПО за 2016-2019 рр.:

 • створена розгалужена мережа регіональних відділень Міжнародної асоціації позашкільної освіти в Україні та кордоном;
 • розроблена Стратегія розвитку позашкільної освіти;
 • запроваджено відзначення 25 вересня Дня позашкілля на всеукраїнському рівні;
 • активізовано участь громадськості у законопроектній діяльності та підготовці нормативно-правових актів. Зокрема, збережено у новому Законі України «Про освіту» систему позашкільної освіти України і забезпечено її законодавче регулювання; внесено зміни до Закону України «Про позашкільну освіту»; подано пропозиції до нормативно-правових актів у частині позашкільної освіти;
 • налагоджено співпрацю представників МАПО з органами державної влади, місцевого самоврядування;
 • посилено увагу до питання професійного розвитку, підготовки молодих педагогів позашкільної освіти;
 • організовано і проведено понад 20 конференцій, семінарів, круглих столів за участю українських і міжнародних партнерів;
 • забезпечено інформаційний супровід позашкілля.

Результати діяльності та досягнення регіональних відділень асоціації представили їх керівники: Харківського відділення МАПО – Боровська Світлана Василівна; Луганського відділення МАПО – Буряк Ніна Дмитрівна; Тернопільського відділення МАПО – Ковальчук Олег Степанович; Одеського відділення МАПО – Цвікова Наталія Олександрівна та ін.

Учасниками засідання одностайно було відмічено результативність діяльності МАПО, схвалено плани та звіти асоціації.

Враховуючи, що згідно статуту Міжнародної асоціації позашкільної освіти кожні 3 роки асоціація здійснює обрання на новий період органів управління, відбулися вибори.

Одноголосно Загальними Зборами обрано членів Правління, Президента, Ревізійну Комісію МАПО на 2019-2022 рр.

Новообраний склад Правління Міжнародної асоціації позашкільної освіти згідно поданих заяв проголосував за нових членів МАПО. Одноголосно обрано новими членами асоціації 24 особи, серед яких представники Дніпропетровської області – 21 особа, у тому числі м. Кривий Ріг – 18 осіб, Кіровоградської області – 3 особи.

ЗУСТРІЧІ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ВЛАДИ І ГРОМАДСЬКОСТІ 

У рамках Генеральної Асамблеї з метою розвитку державно-громадського партнерства у галузі позашкільної освіти відбулися зустрічі Правління Міжнародної асоціації позашкільної освіти з депутатами та керівництвом Кіровоградської області і м. Кропивницького – народним депутатом України Горбуновим Олександром Володимировичем; першим заступником голови Кіровоградської ОДА Коваленко Сергієм Петровичем; міським головою м. Кропивницького Райковичем Андрієм Павловичем; заступником міського голови м. Кропивницького Дзюбою Наталією Євгеніївною; начальником управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА Таборанським Володимиром Петровичем; заступником начальника управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської ОДА Шатною Лідією Францівною; начальником управління освіти міської ради м. Кропивницького Костенко Ларисою Давидівною.

Обговорювалися питання стану і перспектив розвитку позашкільної освіти в Україні, зокрема на Кіровоградщини, діяльності закладів позашкільної освіти.

Учасники зустрічей відзначили, що Кіровоградщина завжди славилася позашкіллям.

Сучасна Кіровоградщина, м. Кропивницький входить у п’ятірку лідерів позашкільної освіти України.

Увага влади до громади, інтересів її мешканців, турбота про дітей та підтримка закладів позашкільної освіти є секретом успіху.

Одним із яскравих вражень стало те, де б учасники заходів не знаходилися – у закладах позашкільної освіти, театрі, музеях, телебаченні тощо – у місті всюди працюють випускники закладів позашкільної освіти Кіровоградщини.

За час незалежності України виросло нове покоління достойних громадян Кіровоградщини, які навчалися у закладах позашкільної освіти і свої знання, вміння віддають місту, області, Україні.

Одна з головних інвестицій у майбутнє – інвестиція у наших українських дітей – отримала колосальний результат.

ЕКСКУРСІЇ ДО ОБЛАСНИХ ЗАКЛАДІВ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ 

Велика увага у рамках Генеральної Асамблеї приділялася ознайомленню з функціонуванням системи позашкільної освіти, діяльністю обласних закладів позашкільної освіти Кіровоградщини.

Учасники асамблеї відвідали Кіровоградський обласний центр дитячої та юнацької творчості, Кіровоградський обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді, Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, Кіровоградський обласний навчально-виховний комплекс (гімназія-інтернат – школа мистецтв).

Таланти дітей вражають. Кожен із закладів позашкільної освіти є неповторним і виконує свою важливу роль у суспільстві, вихованні підростаючого покоління, розвитку позашкільної освіти, формуванні юних особистостей, їх творчих здібностей, допрофесійної підготовки.

XXIV ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ВСЕСВІТНЬОМУ ДНЮ ЗЕМЛІ 

Яскравою сторінкою Генеральної Асамблеї стала участь в організації та проведенні XXIV Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості, присвячений Всесвітньому Дню Землі.

Символічно, що темою фестивалю, який проводився 24 рік поспіль, у цьому році було обрано: «Усі рівні. Усі різні».

Право на освіту, у тому числі позашкільну, є одним з конституційних прав громадян.

Система освіти України, кожен її складник – дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта тощо має своє цільове призначення, функціонал, притаманний суто йому. Тому вони різні і, водночас, мають бути рівні. Рівні, щоб ефективно виконувати свою роль і функцію у розвитку особистості, суспільства, держави.

Позашкільна освіта як невід’ємний складник системи освіти виконує свою важливу функцію в системі освіти, розвиваючи здібності кожної особистості дитини, здійснюючи її соціалізацію.

Учасники фестивалю на високому рівні у різних номінаціях «Громадська думка», «Вокальне мистецтво», «Декоративно-прикладне мистецтво» представили свої роботи і розкрили тему фестивалю «Усі рівні. Усі різні».

УРОЧИСТЕ ЗАКРИТТЯ 

Підведення підсумків і урочите закриття Генеральної асамблеї, XXIV Всеукраїнського фестивалю дитячої творчості, присвяченого Всесвітньому Дню Землі проходили в святковій обстановці в Кіровоградській обласній філармонії.

Перед учасниками заходу виступили керівник експертної групи з питань позашкільної освіти Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України Демедюк Юрій Григорович; Президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти Биковська Олена Володимирівна; керівник Кіровоградського відділення Міжнародної асоціації позашкільної освіти, директор Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості Суркова Ганна Павлівна, які побажали учням нових досягнень, учасникам заходу подальших успіхів у розвитку позашкільної освіти.


КУЛЬТУРНА ПРОГРАМА

Змістовною стала культурна програма Генеральної Асамблеї.

Відвідування Державного заповідника-музею І. К. Карпенка-Карого (Тобілевича) «Хутір Надія», Кропивницького Дендропарку, Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Кіровоградського обласного художнього музею долучили до надбань історико-культурної спадщини Кіровоградщини.

Учасники Генеральної асамблеї висловлювали найкращі слова подяки організаторам за змістовний, насичений, яскравий, надихаючий, мотивуючий, об’єднуючий захід.

ВІДЗНАКИ 

За вагомий особистий вклад у розвиток системи позашкільної освіти України, підтримку юних українців і активну громадську позицію і діяльність у галузі позашкілля вручено грамоти і подяки Міжнародної асоціації позашкільної освіти.

Від імені тижневика “Освіта” кращим освітянам 2018 року, які представляють позашкільну освіту, вручено дипломи.

По завершенню трьох днів плідної роботи усі учасники Генеральної асамблеї отримали сертифікати.

Ключовим рішенням Генеральної Асамблеї стало: “Кожній дитині – якісну і доступну позашкільну освіти”.

НОВООБРАНИЙ СКЛАД ПРАВЛІННЯ МІЖНАРОДНОЇ АСОЦІАЦІЇ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ 

Президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти:

– Биковська Олена Володимирівна, завідувач кафедри позашкільної освіти Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор

Віце-президенти Міжнародної асоціації позашкільної освіти:

– Вербицька Тетяна Анатоліївна, заступник директора Національного еколого-натуралістичного центру

– Лісовий Оксен Васильович, директор Національного центру “Мала академія наук України”, кандидат філософських наук, доцент

– Савченко Наталія Володимирівна, заступник директора Українського державного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді

– Шкура Геннадій Анатолійович, директор Українського державного центру позашкільної освіти

Керівники відділень Міжнародної асоціації позашкільної освіти:

– Вінницькевідділення – Мусійчук Світлана Іванівна, директор Вінницького міського палацу дітей та юнацтва ім. Л.Ратушної

– Волинське відділення – Пшибельський Володимир Володимирович, заступник директора Волинського обласного еколого-натуралістичного центру

– Дніпропетровське відділення – Кучма Олександр Іванович, директор Дніпропетровського обласного дитячо-юнацького кіноцентру “Веснянка” Дніпропетровської обласної ради

– Житомирське відділення – Найдюк Валентина Іванівна, директор Новоград-Волинського центру науково-технічної творчості учнівської молоді Житомирської області

– Закарпатське відділення – Геревич Олександр Васильович, директор Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді

– Запорізьке відділення – Мазнєва Галина Василівна, заступник директора з навчально-виховної роботи Позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» Запорізької міської ради

– Івано-Франківське відділення – Косило Михайло Юрійович, директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді

– Київське відділення – Тихопій Олександр Якович, директор Центру науково-технічної творчості молоді «Сфера» Оболонського району м. Києва

– Кіровоградське відділення – Суркова Ганна Павлівна, директор Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості

– Луганське відділення – Буряк Ніна Дмитрівна, завідувач відділом Сєверодонецького міського Центру дитячої та юнацької творчості

– Львівське відділення – Кузик Олег Євгенович, директор Центру твор­чості дітей Галичини, кандидат педагогічних наук

– Миколаївське відділення – Щукіна Лариса Вікторівна, директор Обласного Будинку художньої творчості Миколаївської обласної ради

– Одеське відділення – Цвікова Наталія Олександрівна, заступник директора з навчально-виховної роботи комунального закладу «Міський Центр дитячої творчості» міста Білгорода-Дністровського Одеської області

– Полтавське відділення – Бедніна Віталій Григорович, директор Полтавського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді

– Рівненське відділення – Первушевська Ірина Олександрівна, директор Рівненського міського Палацу дітей та молоді

– Тернопільське відділення – Ковальчук Олег Степанович, директор комунального закладу Тернопільської Міської Ради «Станція юних техніків»

– Харківське відділення – Боровська Світлана Василівна, директор комунального закладу «Харківський Палац дитячої та юнацької творчості» Харківської міської ради Харківської області

– Херсонське відділення – Рудика Олена Володимирівна, директор комунального закладу «Центр науково-технічної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради

– Хмельницьке відділення – Пилипак Марина Миколаївна, в.о. директора Хмельницького палацу творчості дітей та юнацтва

– Чернівецьке відділення – Плешко Петро Денисович, директор комунального закладу «Чернівецький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді»

– Чернігівське відділення – Степовик Петро Миколайович, директор КПНЗ «Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді»

– Іноземне відділення –Лапот-Джєрва Кінга, завідувач кафедри художньої освіти Краківського Педагогічного університету імені Комісії народної освіти в Кракові, доктор наук, професор (Республіка Польща)

Виконавчий директор:

– Савенко Наталія Іванівна, директор Центру позашкільної роботи Святошинського району м. Києва

Ревізійна комісія:

– Мосякова Ірина Юліївна, директор Центру творчості дітей та юнацтва «Шевченківець» м. Києва

джерело – upmp.news

Олена БиковськаОлена Биковська

Президент Міжнародної асоціації позашкільної освіти (IAASE), голова Громадської ради при Державній службі якості освіти України, завідувач кафедри позашкільної освіти НПУ імені М.П.Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України