Керівник Народного театру-cтудії «Погулянка» Віра Винар-Соломіна святкує день народження 

Керівник Народного театру-cтудії «Погулянка» Віра Винар-Соломіна святкує день народження 

У керівника Народного музичного театру-cтудії «Погулянка» Віри Винар-Соломіної 3 березня день народження. Вона створила театр у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини в далекому 1992 році, коли треба було писати нові дитячі сценарії, пісні, – так, як ніхто раніше не робив.

Стиль та напрямок творчої діяльності театру «Погулянка» базується на особистій сценарно-драматургічній основі вистав керівника. Яскраве сценічне втілення, поєднане з професійним виконанням юних акторів театру, дає у кінцевому результаті творчі роботи, які мають заслужений успіх у глядача. Родзинка колективу в тому, що це живий театр, який розглядає актуальні теми, які хвилюють як дітей, так і дорослих, та йде в ногу з часом. Кредо театру – вивчати, знати, розуміти те, що знаєш, і діяти.

Віра Соломіна нагороджена грамотами головного, міського управлінь освіти Львова, відомчими нагородами і подяками. 2000р. – «Відмінник освіти України», 2013р. – «Гордість Львівщини», 2013р. за «Кращу пісню року», грамотами Міністерства освіти України» та багато інших. Але найбільшою нагородою є те, що засіяні зерна проросли і з’явились красиві паростки квітів, які роблять наш світ гарнішим. 

Давайте згадаємо творчий шлях цього колективу.

Гімни фестивалів на слова В.Соломіної: Всеукранського фестивалю «Різдвяні канікули»-2000р., «Сурми звитяги» 2000р.,»Пісня серця»2001р., «Галицька Мельпомена»2010р., Міжнародних фестивалів «Дні Львова у Кракові», «Дружба Кракова і Львова» 2003, «Золота осінь Славутича»2003, «Наша земля – Україна», МДЦ «Артек». В.Соломіна була в оргкомітеті фестивалів: Сценаристом та режисером фестивалів «Різдвяні канікули» (перші 5 років);»Пісенне перевесло»; «День матері».

Віра Соломіна нагороджена грамотами Головного, міського управлінь освіти, відомчими нагородами і подяками. 2000р. – «Відмінник освіти України» 2013р., «Гордість Львівщини»-2013р. за «Кращу пісню року» грамотами Міністерства освіти України» та багато інших. Але найбільшою нагородою є те що засіяні зерна проросли і з’явились красиві паростки квітів які роблять наш світ гарнішим. І це не випадково.

А починалося усе звичайно ж з казок. Першою була «Живи, ялинко!», це музична феєрія – про збере-ження довкілля. (автор пісень В.Соломіна) музику створив С.Петросян. Вистава часто транслювалася на телеканалі УТ-1(м.Київ). Далі «Коза та семеро козенят», музична українська народна казка на сучасний лад (автор В.Соломіна, музика Полянського).Потім «Неймовірні пригоди в країні погоди» музична вис-тава за пєсою Б. Стельмаха (Сценарій В.Соломіної, музика С. Котовського). Музична казка про здорове харчування «У бабусі на городі», «Різдвяний бал казок» та «Новорічні іграшки» їхзнято на ЛТБ. Казка «Дюймовочка» та «Уроки безпеки від святого Миколая». (автор сценарію теж В.Соломіна).

Співпраця з ЛТБ. Виховання перших ведучих – дітей у телевізійних програмах (ЛТБ):

Одного разу прийшла режисер ЛТБ пані Чайка зняти відео і попросила кількох осіб сценарій написати хто краще того будуть знімати пані Віра написала про кульку яка літає біля Палацу і заглядає у вікна до різ-них колективів і розповідає що там бачить їй так сподобалось, а особливо те що автор не себе пропонувала в телебачення а якусь там кульку. Сказала що власне вона і буду вести програму. Так почалось спів-праця театру з телебаченням. Народилось багато дитячих програм де актори театру стали провідними ведучими, до речі першими в Україні, бо до того часу вели професійні актори.»День Ангела», «Школа № 12» «Соняшник», «Високий замок», «Мандрівка по місту», «Хатка Левенятка» – у ролі ведучих та акторів: Євгенія Жиліна, Оля Соломіна, Сергій Котовський, Степан Шахно. (щомісяця упродовж року). Згодом відбулася співпраця з телефестивалем «Надія» (телекомпанія «Міст»). Актори театру Олеся Хромейчук та Степан Шахно протягом 10 років були ведучими на телевізійному фестивалі «Надія», вони були першими ведучими дітьми України дитячих програм на ЛТБ. Керівник В.Соломіна була ведучою програм «Хатка левенятка», «Львівська цукерня» та інших.

Знято відео кліпи пісень на ЛТБ:

«День ангела»; «Юні Соколята»; «Львівський трамвай»;»Панночка зі Львова»; «Ми любимо футбол»; «Мамині казки»; «Бабця-бабуся»; «Львівська цукерня»; «Ми віримо у Львові Євро буде!» (2012р.).

Родинні цінності завжди були у пріоритеті театру. Свідченням є Літературно-музична композиції «День матері», «Свято родини», «Бабусина скриня» «Свято вишиванки», «День татуся» тощо.

Як гідні мешканці міста Львова ми повинні знати його історію та відомих людей, які творили історію та велич міста. Це і є основа патріотичного виховання. Адже патріотизм – це любов до свого до рідного, а любити можна лише те що ти знаєш і поважаєш. Тому театр із задоволенням вивчав і пропо-гував здобутки Львова та львів’ян. Так з’явилися музичні вистави:»Панночка зі Львова», а потім «Відомі львівяни», «Львівський бал», «Мандрівка по Львову» та «Майстри міста Львова». 

ЄВРО 20-12 Театр спонукає не лише до мислення, але й до дії, до руху, до активності і спорту. Коли вся Україна ще вагалася і була не впевнена що Євро таки відбудеться, то юні актори вже на весь голос утверджували «Ми віримо у Львові Євро буде!» (Сл. Б.Пісного, муз. Є Карвацького).Презентація відеокліпу відбулася на ЛТБ в програмі «Світлиця»(06.02). А також актори зняли фільм на ЛТБ. «Євро 20-12 у Львові» про історію українського футболу, якому виповнилось 200 років. Діти мали велику честь зустрічати Кубок до Євро-2012 у Львові, це – Василь Войтович, Юля Сомар і Христина Сірак. Вони виносили кубок з Ратуші до львів’ян і виступали перед міською радою. Мер міста А.Садовий сказав що діти з цією композицією почесно запрошені на Відкриття львівської фанзони «Євро-2012». 

«Великі українці». Вивчаючи біографію та творчість великих людей, а великими вони стали за свої справи, діти теж вчаться бути великими, вони розуміють, що все створено людьми і треба не чекати «манни з неба», а самим робити цей світ кращим. Створено кілька програм:

«Тарасова весна», «Шевченко-художник», «Ми діти Кобзаря», «Жіночі долі у творчості Шевченка», «Казка про Тараса», автор В. Соломіна (у Шевченківському гаї знято на ЛТБ) та «10 заповідей Тараса» теж знято на ЛТБ у програмі «Світлиця» – це все про Людину, який став справжнім батьком нації, завдяки його творчості було скасоване кріпацтво в Україні (03.03.1961р).

Леся Українка народилася 25 лютого, а це за старим стилем 09.03.через 10 років Шевченко ніби передав їй естафету боротьби. Першою була літературно-музична композиція «Час, моя пісне, по світу літати», присвячена творчості Л.Українки. Актори здійснили мрію Лесі було Написано16 пісень на слова поетеси В.Соломіною та С.Котовським аранжування. «Лісова пісня» – композитор Н.Тимняк – справила чудове враження на людей. В Англії говорили що бачили багато театрів і пропонували виступити лише в одному місті, але після перегляду вистави – були запрошені ще у 10 міст. Згодом з’явилася нова версія музичної феєрії «Мавка». Додатково Пані Вірою Соломіною написана нова музика на слова Л Українки та зроб-лене сучасне аранжування Євгеном Карвацьким. Нова версія музичної феєрії «Мавка» рекомендується для перегляду учням шкіл. 

«Іван Франко – великий Українць, або 10 секретів генія». Іван Франко створив ідеологічну основу у всіх напрямках розвитку України і демонстративно одягнув вишиту сорочку у поєднанні з європейським кос-тюмом, і цим заявив на весь світ, що Україна – це Європа. Літературно-музична композиція до 160-ої річ-ниці від народження великого Каменяра, була створена В.Соломіною при допомозі муз. керівника та аранжувальника Євгена Карвацького. Вони написали 8 пісень на слова І.Франка: його твори стали улюбленими дітьми та суперсучасними. Літературно-музична композиція «Лупаймо цю скалу» прозвучала в театрі ім. М. Заньковецької до Дня учителя, а хореографічну картинку зробила керівник Народного колективу «Серпанок» Заслужений діяч мистецтв України Валентина Вартовник. Діти виступали у селі Нагуєвичах, де був присутній внук Каменяра, і були в кузні батька І.Франка, там де кувалась справжня воля.

«Велетень духу Свято-Юрської гори» – це літературно-музична композиція, присвячена людині, яка зробила неймовірний внесок у розбудову укранської держави, благодійнійнику та митрополиту А.Шептицькому). Діти були запрошені на прощу до села Прилбичі, де народився граф а також виступали у садах митрополита, це дійство знято на ЛТБ. 

Духовність

Великою подією був приїзд у Львів Папи Римського Іоана-Павла ІІ. З цієї нагоди народилася у театрі літератур-но-музична композиція «На рідній землі» на основі поетичних творів Папи Римського. Був організований фестиваль духовної пісні «Пісня серця». Для дітей керівник написала 7 пісень, запропонувала взяти участь і солісту Сергію Котовському. Але він після мутації не дуже був впевнений, проте сталося диво – два вірші йому дуже сподобались і він сам захотів написати до них музику. Діти виступили і чекали результатів. Подзвонила Леся Салістра і сказала, що їй уже прийшло запрошення на конкурс та настояла, щоб пані Віра пішла до церкви Юра. Виявилось що Сергій пройшов, більше того він переміг – став лауреатом першої премії, а це 100 доларів. Щасливий-побіг в обмінник, поміняв їх і половину віддав пані Вірі. Гала-концерт був на Сихові, це було незабутнє видовище.

Але найприємнішим було благословення Папи –це була для них справжня нагорода. Проте досі П.Віра вдячна своїй наставниці з вокалу Лесі Слістрі, а найбільше за те, що повідомила і спонукала піти в церкву. І що дивно, п.Леся Салістра щиро тішилася що діти п. Віри перемогли – її конкуренція була дуже доброзичливою, вона сама була успішною і тішилася з успіху інших. 

Концерти з відомими 

Фестиваль «Червона рута» місто Чернівці. Виступ учениці театру Олесі Хромейчук із співаком 

Василем Зінкевичем. Відкриття фестивалю піснею «Червона рута» композиція пісні В.Івасюка

Також спільний відео-кліп знято з композитором співаком та актором театру «Не журись» 

Віктором Морозовим.

Участь акторів театру в професійних виставах, наприклад в опері «Роксолана» (Театр опери та балету), у виставі «Алладін» та «Іуда» Першого Українського театру для дітей та юнацтва режисер Заслужений діяч мистецтв М.Лукавецький.

Благодійність

Доброю традицією театру стали виступи у дитячих сиротинцях. Діти часто готували вистави і збирали речі та подарунки діточкам. Тому коли акторів запросили виступити у благодійному концерті із Народним артистом України В. Гришком, погодились з радістю. Акція «Святий Миколай – дітям-сиротам» відбулася 19 грудня в театру Опери і балету ім.С.Крушельницької. Допомагати сиротам та ще й з народним артистом України це була справжня насолода.

Акторам дитячого театру пощастило давати спільні концерти із відомими артистами – І.Мацялко, акором Є.Федорченком, П.Дворським, Н.Карпою, поетесою Ганною Канич, співак та композитором Віктором Морозовим (відео кліп), Остапом Федоришиним, Богданом Стельмахом, Богданом Рибкою, Іваном Мацялко, Анатолієм Матвійчуком, співак Василем Зінкевичем – фестиваль «Червона рута» м.Чернівці, співаком Мар’яном Шуневичем, співак Іваном Поповичем, мистецьким діячем Михайлом Поплавським, співаком та композитором Павлом Дворським, поет Богданом Пісним, Софією Фединою, Іриною Федишин, Олесею Киричук, Наталкою Карпою, Григорієм Шумейко, Юрієм Рибчинським, Михайлом та Тадеєм Риндзаками та іншими. 

«Вертеп-2000» – це сучасна версія релігійного дійства отримала першу премію на фестивалі «Вірую».

Актори театру виступали у львівській філармонії де режисером свята був М.Федоришин.

Мова – це душа народу

В театрі є предмет-культура мовлення, а це – основа успіху. Все життя ми спілкуємось і від спілкування залежить результат улюбленої справи. Або ви будете рости, або деградувати– все залежить від того, хто з вами спілкується, і що вам говорять, – чи окриляють, чи опускають. Темі мови були присвячені літературно-музична композиція «Будитель українських душ» до 200-літтю від дня народження М. Шашкевича знято на ЛТБ (написана пісня «Цвітко дрібная» на сл. М. Шашкевича, музика Віри Соломіної. А також: «Свято української мови» присвячена українському меценату та благодійнику Петру Яцику та «Свято культури спілкування».

Пам’ятає театр і про провідників української пісні. Музично-театральне дійство, присвячене творчості українського композитора Ігора Білозора «А в пісні я живий» (сценарій В.Соломіної, муз. оформлення – С.Котовський.). Дійство відбулося на сцені театру опери і балету ім. Соломії Крушельницької через рік після його смерті. Діи виконали пісні композитора у сучасному аранжуванні – пісні звучали прекрасно. Були присутні друзі композитора та вся родина Ігора Білозора, найтепліше прозвучали зі сцени слова вдячності мами та сестри композитора.

Справжньою гордістю є творчість нашої сучасниці – геніальної поетеси Ліни Костенко. Літературно-музична композиція за її творами «Ще раз про кохання» вчить дітей красиво та правильно мислити. 

Козацтво створило універсальну міні модель держави, яка не має аналогів у світі. Тому не цінувати можуть лише необізнані. Своє захоплення актори виразили у дійствах «Cвято козацькї чайки», «Свято Козацької Покрови» – це виступи на площі Ринок. «Посвята в козачата» – у базовій школі ЗСШ «ЛІДЕР», а також «Свято козацтва» біля пам’ятника М.Кривоносу (Високий Замок). Козацький дух – це не просто воля, це самодостатність, яка проявилася на Майдані, де кожен знає своє призначення і виконує свої обов’язки. Це як механізм годинника, де коліщата крутяться у свій бік, а годинник гарно показує час.

Діти мають вчитися знаходити себе, а не дивитися на чуже місце, в цьому і є гармонія світу.

«Бути чи не бути» – цю фразу знають всі, тому актори театру вирішили поближче познайомитися з п’є-сами автора В.Шекспіра. Музична феєрія «Дванадцята ніч», на музику Гершвіна та «Ромео і Джульєтта» ще раз довели що час проходить, а люди знову стають на ті ж граблі, не уміють виносити уроки з певних подій, а слід.

Юні волонтери

«Благодійні концерти для підтримки воїнів АТО» (16 виступів) «Пам’ятаймо героїв», літературно-музична композиція присвячена пам’яті Небесній сотні. «Свято Миколая дітям воїнів АТО» – музично казкове дійство для дітей воїнів АТО.(ЛТБ) «День гідності» – «Вечір пам’яті Героїв Крут» до 100-річчя створення української держави та подвигу Героїв Крут(автор сценарію В.Соломіна) «Ми – юні волонтери»; «Листи героям АТО».

Свою майстерність передавали дітям музичного театру «Погулянка» такі досвідчені педагоги: режисер, Заслужений діяч мистецтв України Мирон Лукавецький, композитори – Тимур та Ярослав Полянські, Сергій Петросян, Богдан Янівський та Роман Рак; хореографи – Сергій Агапов, Ірина Попик, педагоги з вокалу – Леся Салістра, Ірина Доля, Ліліана Раврух; художник – Мар’ян Савіцький, В.Ковальчук та інші.

Педагоги, віддані своїй справі, вкладали всю душу та запалили іскру творчості у дитячих серцях. Тому не дивно, що є так багато випускників театру, які обрали мистецькі професії: Олеся Хромейчук – викладач Оксвордського університету та керівник театру у Великій Британії; Сергій Котовський – керівник дитячого театру «Острів дитинства»; Уляна Пастернак – керівник дитячого театру; Юлія Думанська – співачка; Юлія Гутник – ведуча телепрограми «Ранок», співачка; Андрій Зуб –звукорежисер театру ім. М.Заньковецької, Ігор Кобрин – співак та режисер ЛТБ; Ліля Підфігурна –режисер ЛТБ; Назар Савко – співак та керівник вокальної студії «Джерело», Павло Франчук – ведучий на «Правда тут»; Дмитро Хвостенко – актор театру та ведучий телепрограми «На всі 100» Київ та Яріко – співачка (була яскравою солісткою хореографії), Назар Папіж, Іннеса Гайдук, композитор Назар Тимняк, актор Ігор Демчишин.

Робили перші творчі кроки у театрі «Погулянка Андрій Князь – співак, Захар – співак; Оксана Гриб – співачка і педагог музичного коледжу. Дитячий театр має чудове продовження – це так прекрасно. Але найбільше радує Віру Соломіну те, що успіх не зробив їх зухвалими та зарозумілими, успішні вихованці допомагають своїй керівничці – уже як творчій колезі – Назар Савко записом на студії, Сергій Котовський – фонограмою, а Степан Шахно та Олеся Хромейчук організували дві поїздки за кордон для колективу, а це означає, шо театр навчив їх найважливішого у житті – бути людиною. 

Зараз у музичному театрі «Погулянка» працює чудова команда таких педагогів:  Євген Карвацький, Вікторія Грицюк, Мирослава Романчукевич, Степан Винар, Марта Маєвська.