Школа кобзарського мистецтва

Школа кобзарського мистецтва
Центр творчості дітей та юнацтва Галичини

Адреса: м. Львів, вул. Вахнянина, 29
Конт. тел. 067 124 15 48
Методист – Горішна Марія Михайлівна

Завдання – сприяти всебічному музично-естетичному розвиткові учня, формуванню його художнього смаку та виконавчих навичок, збагаченню зразків музичної творчості, навчити учня гри на бандурі та вільного володіння інструментом. Школа виховує учнів на кращих зразках української національно-культурної спадщини, плекає любов до свого народу, його звичаїв і традицій.

Школа проводить: семінари та творчі лабораторії для керівників дитячих капел бандуристів, організовує концертну діяльність, здійснює постановку тематичних концертних програм, обласний фестиваль-конкурс кобзарського мистецтва.

У школі вивчають теорію музики, техніку гри на бандурі, вокально-хорові партії, українські народні пісні, історична і духовна музика. Навчання ведеться у двох напрямках: вокально-хоровий та оркестровий. У структурі школи –  Народна капела бандуристок “Дзвіночок” та капела хлопців-бандуристів “Гамалія”. 

Гордістю Центру творчості є один з найдавніших і широко відомих не лише на Україні, але й за кордоном колективів Народна капела бандуристок “Дзвіночок”. Капела була створена ще у 1958р. заслуженим працівником культури України п.Володимиром Дичаком. Зараз капелою керує вихованиця колективу – Горішна Марія Михайлівна.

У 1994р. капела отримала почесне звання “Народний колектив”, а на її базі була утворена школа кобзарського мистецтва, яка має  у своєму складі молодшу, середню та концертну групи  (понад 100 дітей), а також капелу хлопців-бандуристів “Гамалія”, керівником якої  є відмінник освіти України п.Тетяна Шаленко.

Народна капела бандуристок “Дзвіночок” – лауреат багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсів та фестивалів, зокрема міжнародного конкурсу ім. Соломії Крушельницької та фестивалю кобзарського мистецтва  ім. Остапа Вересая. Бандуристки з великим успіхом репрезентували українське мистецтво у 16 країнах світу: Естонії і Литві,  Росії і Білорусії, Чехії і Польщі, Німеччині і Бельгії, Англії і Франції тощо. В програмі колективу: духовна  музика, українські народні пісні та думи, українська та західноєвропейська класика. Робота над репертуаром, оранжування творів, які до того ніколи не виконувались на бандурі – ось “родзинка” капели “Дзвіночок”, заслуга талановитого та творчо неспокійного її керівника В.Дичака, який є Головою Спілки кобзарського мистецтва Львівщини, автором навчальних програм школи кобзарського мистецтва, вихователем не одного покоління музикантів, закоханих в українське мистецтво. Вихованки капели керують своїми дитячими і дорослими колективами не лише на Львівщині, але й в інших областях України і за кордоном.  У капелі “Дзвіночок” працює 7 педагогів, які проводять велику навчальну та виховну роботу в колективі: це і вміння грати на бандурі, і робота над вокалом, і вивчення історії кобзарського мистецтва, і виховання світогляду свідомого громадянина України. У колективі проходять цікаві зустрічі з провідними науковцями, музикантами, відомими кобзарями, письменниками. Найбільшим святом у “Дзвіночку” є відзначення  Шевченківських днів, де щороку колектив готує нову, цікаву програму, виступ з якою стає подією для громадскості Львова.

На базі колективу “Дзвіночок” проводиться і значна методична робота – обласні і всеукраїнські семінари, творчі лабораторії, відкриті уроки, академконцерти. У час засилля на екранах телебачення, на концертних майданчиках виступів естрадних виконавців, все складніше стає педагогам капели залучати дітей до гри на бандурі, до серйозної і багаторічної роботи з інструментом. Але ті учасниці, які займаються в капелі, усією душею починають любити це прекрасне високе мистецтво. 

 У 1989 р. з ініціативи та при сприянні п. В. Дичака та педагога О.Баглай була створена капела хлопців-бандуристів. Зараз Зразковою капелою бандуристів “Гамалія” керує відмінник освіти України п. Тетяна Шаленко. В капелі займається 20 хлопців віком від 9 до 18 років. Керівник капели працює над підбором цікавого і різноманітного репертуару, вміло, без істотного порушення навчального та концертного процесу щороку вирішує складну проблему мутації голосу в колективі; веде надзвичайно змістовну і вагому виховну роботу. Т.Шаленко  є  членкинею товариства ім. Олени Теліги, учасницею всіх вагомих політичних та національно-патріотичних акцій у Львові.

Капела “Гамалія” підтримує тісні зв’язки з професійною Народною капелою бандуристів “Карпати” у Львові, ансамблем хлопчиків-бандуристів “Соколики” з м. Чернігова, концертує не лише на Львівщині, але й  у містах України: Києві, Каневі, Берестечку, у Криму, брала участь у “Днях Львова у Кракові”, мала інші цікаві творчі поїздки. Капела сформувала декілька тематичних програм: “Різдво”, “Шевченкіана”, “Страстні пісні”, “Взяв би я бандуру” (цикл укр. нар. пісень).

НОВИНИ:

Вмикайте: https://soundcloud.com/lvivradio/radoshou-gamalya-1 


20 січня у церкві Покрову Пресвятої Богородиці відбувся четвертий Фестиваль коляди «Різдвяний дзвін Покрови». Учасниками фестивалю стали хорові колективи та творчі гурти, котрі представили галичанам давню українську традицію коляди та вертепних дійств. Вітали парафіян колядками та щедрівками концертна та підготовча групи народної капели бандуристок «Дзвіночок» ЦТДЮГ.