Відділ театрального мистецтва та хореографії

Відділ театрального мистецтва та хореографії
Центру творчості дітей та юнацтва Галичини

Адреса: м. Львів, вул. Вахнянина, 29
Конт. тел. 27-697-82
Електронна адреса: teatrctduglviv@ukr.net
Зав. відділу Смаль Ірина Степанівна

Завдання відділу – залучити якомога більшу кількість підлітків для поширення знань в галузі театрального мистецтва та хореографії.

Відділ проводить семінари і творчі лабораторії для керівників вокально-хореографічних колективів, театральних колективів, гуртків та студій художнього слова; організовує концертну діяльність колективів; здійснює постановку вистав, театралізованих дійств, концертних програм; проводить Міжнародний фестиваль-зустріч самодіяльних дитячих та юнацьких театральних колективів «У колі друзів».

У відділі працюють:

Народний вокально-хореографічний ансамбль «Рушничок», Зразковий фольклорний гурт «Барвінок», Народний ансамбль танцю «Радість», Народний музичний театр-студія «Погулянка», український драматичний театр «Ми», Музично-поетичний театр «Крила».

В роки бурхливого національного відродження (1991 – 1992р.) перед Центром творчості постало питання про національне виховання дітей та молоді, формування світоглядної свідомості, ідей, поглядів, переконань, ідеалів, звичаїв, інших соціально значущих надбань вітчизняної  духовної культури. Коли за мету творчої діяльності колективу було поставлено набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних цінностей народу, досягнення високої культури міжнаціональних відносин, формування у дітей та молоді незалежно від національної належності особистих рис громадян Української Держави – тоді і були створені нові творчі структури, котрі надалі й стали основою створення відділу “театрального та вокально-хореографічного мистецтва”. Це в першу чергу музично-естрадний театр “Погулянка” (кер. В. Соломіна), вокально-хореографічний ансамбль “Рушничок” (кер. М. Романів), фольклорний гурт “Барвінок” (кер. Г. Капраль) та музично-поетичний театр “Крила” (кер. І. Мірошніченко).  До цих колективів був приєднаний колектив драматичного театру “Ми” (кер. В. Собецький),  котрий був створенний в 1985 році.

Театральне мистецтво було, є, й буде активним джерелом збагачення духовного світу людини та національної культури. Переконливим доказом цього є  творча робота колективів відділу за час свого існування.  На сьогодні в колективах відділу формують свій духовний світ, проходять школу естетичного виховання, досягають значного  творчого рівня майстерності понад 400 учнів.

Колективи, за високий рівень творчої роботи отримали почесне звання “народний” та “зразковий” колектив. Це – Народний драматичний театр “Ми”, Народний музичний театр “Погулянка”, Народний вокально-хореографічний ансамбль “Рушничок”, та Зразковий фольклорний гурт “Барвінок”.

Названі творчі колективи  та   музично-поетичний  театр  «Крила» у 2003 році  були  об’єднані  у  відділ  театрального та  вокально-хореографічного     мистецтва     під  керівництвом   І.А.Мірошниченка,  викладача  акторської  майстерності  та  режисури.    

НАРОДНИЙ ВОКАЛЬНО-ХОРЕОГРАФІЧНИЙ АНСАМБЛЬ “РУШНИЧОК”

Колектив був створений у 1992 р. на хвилі національного відродження молодої української держави. Понад 10 років тут займаються діти і молодь віком від 5 до 20 років. Ансамбль був задуманий як мобільна творча структура ЦТДЮГ, основою репертуару якого стала українська пісня і танець, народні звичаї і обряди, старовинні ігри, усна народна творчість. Програма, яку опановують усі вихованці “Рушничка”, складається з вокалу і хореографії (класичний і народний танець), музичної грамоти та сольфеджіо, акторської майстерності, гри на музичних інструментах, народознавства. Це дає можливість створювати різноманітний репертуар з танцями, піснями, жанровими сценками, народними обрядами:

    різдвяно-новорічні програми – “Коляда”, “Вертеп”, “Добрий вечір на Меланії” – зачаровують глядача барвистим колоритом українських колядок, щедрівок, віншувань, обрядів;

програма “Весна іде – красу несе”  побудована на ліричному мелосі веснянок, обрядів Зелених  та Купальських свят;

героїчним сторінкам визвольної боротьби Української Повстанської 

Армії присвячена програма “Червона калина”, з якою колектив успішно виступив на фестивалі “Сурми звитяги”.

до Шевченківських днів, які щороку  відзначаються у ЦТДЮГ, 

ансамбль підготував програму “Уклін тобі, Тарасе”;

обрядові дійства “Вечорниці”, “Галицьке весілля”, “Зустрічаємо 

Миколая”, “Одвічне коло” присвячені датам українського  народного календаря;

барвиста, надзвичайно видовищна програма “Є така країна – 

Україна!” знайомить глядача з танцями, піснями, усною народною творчістю

різних регіонів України – Прикарпаття, Гуцульщини, Волині, Бойківщини, Закарпаття, Центральної України.

“Є така країна – Україна!”, – проголосили вихованці “Рушничка”, коли першими з колективів ЦТДЮГ у 1993 р . презентували українську пісню і танець за кордоном – у Франції і Угорщині. За роки існування колектив знайомив з українським мистецтвом глядачів у Польщі, Литві, Латвії, Росії, Чехії, Данії, Туреччині, Болгарії на міжнародних фестивалях і форумах.

Бажаним гостем ансамбль “Рушничок” є і на підприємствах та навчальних закладах рідного Львова, побував він і у багатьох областях України, неодноразово відвідував м. Київ. Після одного такого виступу на столичній сцені відомий діяч мистецтв, народний артист України, хореограф Микола Коломієць якось сказав:

“Рушничок” відрізняється від мистецьких дитячих колективів 

тим, що тут кожна дитина вправно танцює, “наживо” співає, обізнана на акторській майстерності. 

Доказом успішних виступів на міжнародних сценах стали багаточисельні нагороди: дипломи лауреатів і учасників, медалі. 

Міжнародний фестиваль:

 • “Мармура – 97”, “Мармура – 99” ( м. Стамбул, Туреччина)
 • “Пижицькі зустрічі з фольклором” (м. Пижиці, Польща) 97 р.
 • “Сусіди і краяни” ( м. Волч, Польща, 1998 р.)
 • “Героди – 99” (м. Венгожево, Польща)
 • “Дні Жулав – 99” (м. Новий Двір Гданський, Польща)
 • “Карнавал Гуральський – 2000” (Буковина, Польща)
 • “Шамблі – 2002” (м. Шамблі, Франція)
 • “Шарошпатак – 2003” (Угорщина)

За  творчі успіхи колектив неодноразово заохочувався почесними  нагородами  ЦТДЮГ, Львівської міської і обласної адміністрацій. У 1995 р. Міністерство освіти України присвоїло ансамблю звання “Зразковий”, а в 2002р., з нагоди 10 річчя його утворення, – “Народний колектив України”.

Успіх “Рушничка”, стабільність його роботи є, безумовно, результатом сумлінної натхненої праці педагогів ансамблю-студії. Всі вони – професіонали, фахівці з великим стажем роботи. Це – організатори колективу: п. Марина Романів – художній керівник та балетмейстер, відмінник освіти України; п. Любов Бабанкова – педагог-організатор, сценарист, музикознавець, відмінник освіти України; п.Любов Вейсгаус – старший педагог-хореограф; п. Владислав Вінюков – музичний керівник, оранжувальник та інші.

Ансамбль постійно знаходиться у творчих пошуках, має плани на майбутнє. Це нові пісні і танці, задуми цікавих вистав і композицій, участь у фестивалях і конкурсах, знайомство з далекими країнами і містами. “Рушничок”  – маленьке дитя великого українського мистецтва, виплекане любов’ю до рідної пісні і танцю, чарівного українського слова.

           НАРОДНИЙ МУЗИЧНИЙ ЕСТРАДНИЙ ТЕАТР “ПОГУЛЯНКА” 

(кер.– відмінник освіти України п. В. Соломіна)

Десятирічний ювілей колективу відбувся у приміщені  I-го Львівського дитячо-юнацького театру юного глядача у 2003р., та має особливий, притаманний лише йому стиль та напрямок творчої діяльності. Перш за все, це особиста сценарно-драматургічна основа вистав, яку створює керівник театру. Яскраве сценічне втілення, поєднане з професійним виконанням молодих акторів театру, дає у кінцевому результаті творчі роботи, які мають заслужений успіх у глядача. Усі вистави театру “Погулянка”, а це: “Панночка зі Львова”; мюзикли “Коза та семеро козенят”, “Живи, ялинко!”, “Дванадцята ніч” (за В. Шекспіром); вертепне дійство “У світі сталася новина”; шоу-програма “Щасливе дитинство”;  музично-поетичне дійство “Час, моя пісне, по світу літати” за творами Л. Українки; музична драма “Мавка” за п’єсою Л. Українки ”Лісова пісня” І.Білозіра;  героїко-патріотичні композиції до фестивалю “Сурми звитяги”; – надзвичайно яскраві, емоційні, талановиті. Їх активно пропагує львівське радіо та телебачення як взірець дитячо-юнацької творчості на теренах Західної України. Театр є Лауреаом Всеукраїнських та обласних фестивалів і конкурсів. 

У театрі займається близько 100 дітей. Є молодша, підготовча та основна – концертна групи – діти віком від 6 до 18 років, є і студентська молодь. Вокал, хореографія, акторська майстерність – основні предмети, які вивчають студійці в театрі. Окрім вистав, вихованці «Погулянки» часто виступають як окремі виконавці на концертах та конкурсах естрадної пісні, є ведучими різноманітних свят та фестивалів у ЦТ, виступають на радіо і телебаченню. Актори театру неодноразово гастролювали за кордоном, виступали у Міжнародному дитячому таборі «Артек», на різних концертних майданчиках області та України.

У творчих планах – нові задуми, що обов’язково знайдуть своє сценічне втілення. Цього чекають усі шанувальники самобутнього дитячо-юнацького театрального колективу.

НАРОДНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ДРАМАТИЧНИЙ ТЕАТР “МИ”

Колектив створений у 1985р., у ЦТДЮГ працює з 1989р. З перших днів основним напрямком його роботи стала пропаганда української та світової драматургії.

Одним з перших в Україні театр у 1990р. здійснив постановку до того часу забороненої вистави “Бояриня” Лесі Українки; з літературно-музичними композиціями “Гайдамаки”, “Біль і мужність Чорнобиля”, “Кров” (війна в Афганістані), гастролював по східних областях України і був відзначений почесною відзнакою Галицького центру дитячої дипломатії.

За 20 років роботи колективом було здійснено близько 50-ти  постановок різного жанрового спрямування.

Ось лише неповний перелік цих вистав:

 • “Бояриня” за драматичною поемою Л. Українки
 • “Одержима” / Л. Українка /
 • “Камінний господар” / Л. Українка /
 • Лопе де Вега “Собака на сіні” 
 • “Вождь червоношкірих” за оповіданням О. Генрі
 • “Кіт у чоботях” – мюзикл за казкою Шарля Перро
 • “Слово” – літературно-музична композиція за поезією Т. Шевченка
 • “Та йой – то Львів” – композиція за мотивами Львівського фольклору
 • “Друга смерть Жанни д’Арк” за Стефаном Цанєвим
 • В. Шекспір “Гамлет – принц Датський” 
 • В. Шекспір “Ромео і Джульєта” 
 • “Пігмаліон” за Бернардом Шоу
 •  Карло Тоді “Король-олень“

У грудні 1993р. з ініціативи колективу було організовано та проведено I-й Всеукраїнський фестиваль дитячих та юнацьких аматорських театральних колективів, у якому взяли участь 16 дитячих театрів з різних областей України, а у 1994р. II-й Всеукраїнський фестиваль – зібрав вже 27 колективів (640 учасників) з України та Польщі, 6-й фестиваль (2004р.) вітав на сцені театру “Ми”  колективи з України, Польщі, Німеччини. Слід відзначити, що ініціатором, організатором та господарем цих цікавих творчих зустрічей дитячих театральних колективів є виключно театр “Ми”. 

           У 1999р. колектив театру став учасниаом довгострокової міжнародної програми “Ост-Вест”, що триває і донині. Метою програми є взаємне спілкування молоді Західної та Східної Європи через ознайомлення широкого загалу суспільства з надбаннями національних культур засобами театрального мистецтва. Результатами такої співпраці стали такі проекти як “Енергія з України на Захід” – спільна постановка українського театру “Ми” та німецького театру “Вікторія”; вистави “Ніч перед Різдвом”  та українсько-німецька програма “Голоси Батьківщини” у рамках міжнародного фестивалю “Рур-трієнале” за участю театру “Вікторія” з міста Ессена, театральної студії “Обст” з міста Оранієнбург та театру “Ми”.

Головна риса театру – це його самодостатність. Незмінним керівником, головним режисером, натхненником  і організатором цього колективу є відмінник освіти України п.Валерій Собецький. Під його керівництвом актори театру виготовляють декорації і реквізит, шиють театральні костюми, ремонтують приміщення свого театру, роблять  освітлення і озвучення вистав. Лише костюмерна нараховує більше 300 театрельних костюмів, в бутафорській театру є виготовлені пістолі, шпаги, рапіри, мечі, стільці, трони, карети, величезна кількість бутафорських страв, начиння тощо. Підготовка кожної вистави – копіткий, цікавий процес.

На базі театру “Ми” щороку проходять семінари та творчі лабораторії для керівників театральних колективів та студій позашкільних установ області, відбуваються майстер-класи та засідання методичного об’єднання керівників театральних дитячих колективів м.Львова.

Колектив театру є співорганізатором обласних конкурсів-оглядів аматорських театральних колективів шкіл та позашкільних закладів Львівщини.

Український драматичний театр “Ми” за час своєї роботи здобув багато прихильників серед  своїх глядачів як у Львові, так і за його межеми завдяки високій майстерності виконання, актуальності обраних тем та їх трактування. А натхнення і сили для цього дає невичерпне джерело драматичного мистецтва.         

МУЗИЧНО-ПОЕТИЧНИЙ ТЕАТР “КРИЛА”

У 1996 р. на сцені вперше виступили актори театру «Крила», і зразу привернули до себе увагу не лише у Центрі творчості, але й у м.Львові. Музично-поетична вистава за творчістю Олександра Олеся «Клянк, кохаю в муках каяття» зворушила і схвилювала багатьох.

У театрі займається всього 10-12 дітей віком від 10 до 18 років. Театр готує літературно-музичні композиції та музично-поетичні вистави, читців-гумористів та ведучих святкових концертів, самостійні вистави та окремі концертні номери, які є необхідною складовою майже кожного малого чи великого свята у Центрі творчості та за його межами. Робота над художнім словом – справа нелегка. Цей напрямок мистецтва на сьогодні незаслужено забутий, праця над словом є надто важкою, особливо, в дитячо-юнацькому середовищі, але значення роботи з літературним твором, вплив цієї творчості на духовний та естетичний аспект виховання  неоцінений. Колектив театру спрямовує зусилля на артистичну обдарованість, працю учнів над собою і над  літературним  твором, на досконале володіння живою майстерністю словесної дії в умовах сценічного мистецтва.

Вперше в західному регіоні України театр “Крила” започаткував рубрику “Забуті імена”. Завдяки цьому у  музично-поетичних дійствах зі  сцени звучали поезії українських авторів, творчість яких забута, але конче заслуговує на те, щоб її відродити та надати їй нове звучання. Це стане фактором виховання національної свідомості та патріотизму.

Поряд з цим напрямком роботи в репертуарі театру значну роль зіграли роботи з поетами-початківцями у рубриці “Відкриваємо нове ім’я”. Зі сцени  звучали твори поетів з Києва, Львова, Івано-Франківська, Хмельницька та інших міст України. Театром здійснено 12 музично-поетичних постановок.

Учні є неодноразовими Лауреатами обласних фестивалів та конкурсів, два рази отримували  1-шу премію у Всеукраїнському конкурсі читців ім. Олени Теліги.

Творчі роботи колективу “КРИЛА” з 1996 по 2003р.

музично-поетична вистава за творчістю. О. Олеся

 “Кляну, кохаю в муках каяття”       1996р.

музично-поетичне дійство:

 “Кохання кольору розлуки”

(за поезіями Т. Угрин та С. Мудрик)  1997р.

музично-поетичне дійство за творчістю поетів

О. Ольжича та О. Теліги

“А смерть їх безсмертя зустріла”       1998р.

музично-поетична вистава

“Був у мене товариш”                     1998р.

 (за поезією Л. Лупана)

літературно-музична композиція

 “Полум’яні дороги”                       2000р.

  (до 1 фестивалю “Сурми звитяги”)

музично-поетичний вечір до 30-річчя творчої 

діяльності поетеси Анни Канич

“Моє життя – в моїх піснях”           1997р.

музично-поетичне дійство за творчістю Л. Костенко

“Я вибрала долю”                           1999р.

музично-поетична вистава

 “Вічний бій”                                      2000р.

 (за матеріалами життя та поезій В. Чубинського)

9.   музично-поетична вистава 

“МКЧ. Діва пречиста”                        2001р.

(за творчістю литовського композитора, художника 

М.Чюрльоніса)

музично-поетичне дійство за поезією С. Цушка

 “Один із вас…”                               2002р.

гумористичний вечір

“Сміх людський – чудесна  штука”   2002р.

 літературно-музичний вечір-реквієм

за книгою П. Кардаша “Злочин”,

 “Пам’янімо”                          2003р.

музично-поетичний вечір за поезією  Д.Гриц

“Не спіши у життя моє, осене”               2004р.

музично-поетичний вечір за творами 

поетеси І. Лембрик

“Ходімо, доле, вдвох…”                  2004р.

Керує колективом завідувач відділом театрального та вокально-хореографічного мистецтва, лауреат республіканського конкурсу читців, у минулому актор і професійний режисер Іван Мірошниченко.

ФОЛЬКЛОРНИЙ ГУРТ “БАРВІНОК”

Колектив створений у 1993р. з метою духовного відродження, виховання юних талантів у дусі глибокого патріотизму та християнської моралі.

Учасники займаються вивчення народної творчості. У репертуарі гурту –  театралізовані музично-вокальні програми, присвячені традиційним календарним святам, звичаям та обрядам, що пов’язані з господарською діяльністю українського народу.

«Барвінок»  – затишна, дружна галицька родина. Діти вчать українські народні ігри, співанки, пісеньки; старші вивчають автентичні лемківські, бойківські, гуцульські коломийки, колядки, щедрівки, веснянки, обжинкові пісні. Найбільш активний період  – підготовка до зимового циклу свят. До гурту з подарунками завжди завітає Святий Миколай, Різдво святкують усі гуртом; з колядками, вертепом, Василем і Меланкою приходять у дитячі сиротинці, лікарні, військові частини, будинки для одиноких людей, на підприємства м.Львова. Влітку разом всі учасники колективу відпочивають у Карпатах, на березі Чорного моря, подорожують по Україні.

Художнім керівником гурту є В.Кузик – професійний музикознавець, безмежно закоханий в українську пісню, з багатим духовним світом і великою журналістським досвідом. Він і режисер, і хормейстер, а головне – чуйний вмілий педагог для всіх учасників «Барвінку». 

На заняттях діти вивчають народні традиції і звичаї, знайомляться з історичним минулим Галичан. У своїй гуртковій кімнаті створили невеличкий етнографічний музей. У Центрі творчості знають, що вихованці «Барвінку» – напрочуд чемні, спокійні, виховані діти.

Зразковий фольклорний гурт «Барвінок» – лауреат фольклорних фестивалів, активний учасник усіх масових заходів Центру творчості, колектив дисциплінований і мобільний, завжди у творчому пошуку, а натхнення і сили для цього дає йому невичерпне джерело українського фольклору.

 КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
Зателефонувати 2769782
teatrctduglviv@ukr.net
http://ctdug.lviv.ua
Відділ проводить семінари і творчі лабораторії для керівників вокально-хореографічних колективів, театральних колективів, гуртків та студій художнього слова; організовує концертну діяльність колективів; здійснює постановку вистав, театралізованих дійств, концертних програм.